Jak możemy rozpoznać, że ktoś jest na ostatnim etapie życia?
Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?
Jak możemy wspierać naszych bliskich w tym procesie?
Kiedy człowiek umiera, wszystko się zmienia. Ten proces rodzi dużo pytań. Pytania, których czasem boimy się zadać. Pytania, których może nawet jeszcze nie znamy – bo skąd mamy w ogóle wiedzieć, o co zapytać?
Żeby móc dobrze towarzyszyć osobom na ostatnim etapie życia, potrzebna jest odwaga oraz podstawowa wiedza o objawach pojawiających się w różnych fazach umierania.
WARSZTATY Z ANJĄ FRANCZAK
Sobota 30 lipca godz. 10:00 – 18:00
KIEDY
Sobota 30 lipca
10:00-13:30 i 15:00-18:00
GDZIE
Teatr Polski w Poznaniu
CENA REGULARNA: 350 zł
CENA ULGOWA: 250 zł (dla osób z niskim zarobkiem)
Zależy nam na tym, żeby nikt nie został wykluczony z powodów finansowych. Jeśli bardzo chcesz uczestniczyć, ale naprawdę masz trudną sytuację finansową, proszę napisz do nas i znajdziemy dobre rozwiązanie.
INFO i ZAPISY: info@instytutdobrejsmierci.pl
Może towarzyszysz rodzicom lub dziadkom na drodze do kresu życia i chciałabyś/chciałbyś czuć się bezpieczniej w tej sytuacji? Może opiekujesz się osobą terminalnie chorą (albo sama masz taką diagnozę) i chcesz przygotować się na to, co nieuchronne? Może po prostu chcesz wiedzieć więcej na temat umierania?
Zapraszamy do przestrzeni otwartej rozmowy o umieraniu. Podzielimy się z Tobą podstawową wiedzą na temat umierania i towarzyszenia osobom na ostatnim etapie życia. Wierzymy, że edukacja o śmierci i świadomość przemijania mogą zmniejszyć lęk i wnieść w nasze życie więcej spokoju i zaufania.
INFO i ZAPISY: info@instytutdobrejsmierci.pl
O CZYM SĄ TE WARSZTATY?
Kiedy bliska nam osoba jest na ostatnim etapie swojego życia – z powodu ciężkiej choroby albo po prostu po długim życiu – czujemy się często bezradni. Jak możemy ją wspierać? Zmiany, które następują w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach, są trudne do zrozumienia. Jak może się czuć osoba umierająca, jakie ma potrzeby, czego doświadcza? A co możemy dla niej zrobić?
Przekazuję Ci podstawową wiedzę o procesie umierania i opiece nad bliskimi zarówno na ostatnim etapie życia, jak i po śmierci. Traktuję śmierć jako naturalną częścią życia, a indywidualny proces umierania jako wartościowy jego etap.
DLACZEGO TO JEST WAŻNE?
Kiedy rodzina opiekuje się osobą umierająca, ten czas jest często zdominowany przez lęk. Niepewność i przerażenie mogą wynikać z braku informacji i edukacji. Dużo osób nie odważa się towarzyszyć umierającym, bo nie ma wiedzy o procesie umierania albo o istniejących możliwościach wsparcia.
Kilka generacji wstecz, kiedy większość ludzi umierała w domu, wiedza o towarzyszeniu umierającym była przekazywana w ramach rodziny i lokalnej wspólnoty z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj mało osób wie, jak można wspierać osobę umierającą albo jak opiekować się jej ciałem po śmierci.
Wiedza o śmierci zniknęła ze społeczności i została przesunięta do sfery profesjonalistów – do personelu medycznego i branży funeralnej. Żyjemy w czasach, w których śmierć traktowana jest jako temat, którym nie powinni zajmować się „zwykli ludzie”.
W czasie umierania niezwykle cenne jest profesjonalne wsparcie, którego udzielają lekarki/lekarze, pielęgniarki/pielęgniarze, opiekunki/opiekunowie, doule, psycholożki/psychologowie i osoby duchowne. Jednak najważniejszym wsparciem dla osoby umierającej są najczęściej jej bliscy. Dlatego ważna jest edukacja o śmierci – ponieważ ten temat dotyczy nas wszystkich.
Warsztaty są wprowadzeniem w temat towarzyszenia przy umieraniu. Anja Franczak przekazuje podstawową wiedzę o procesie umierania, który ma miejsce na poziomie nie tylko fizycznym, ale też psychologicznym, społecznym i duchowym. Porusza kwestie tego, jak możemy dodać otuchy osobom umierającym i razem stworzyć warunki na spokojne umieranie i dobrą śmierć.
DLA KOGO SĄ TE WARSZTATY?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Celem edukacji o śmierci jest wzmacnianie ludzi w przygotowaniu się do sytuacji, w której prędzej czy później znajdziemy się wszyscy. To, czego najbardziej potrzebujemy na ostatnim etapie życia, to obecność innych. Edukacja może nam pomóc zwrócić się ku naszym bliskim w obliczu ich śmierci z zaufaniem, uważnością i czułością. To wymaga tylko trochę wiedzy i odwagi.
INFO i ZAPISY: info@instytutdobrejsmierci.pl
PROWADZĄCA: ANJA FRANCZAK
Zajmuję się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspieram osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Jestem założycielką Instytutu Dobrej Śmierci.
Szkoliłam się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jestem profesjonalną towarzyszką w żałobie
certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuję się edukacją o procesie umierania. Obecnie jestem w trakcie szkolenia na doulę/towarzyszkę umierania w Sterbeammen-Akademie Hamburg.